Європейська система трансферу кредитів ECTS.
ЄКТС або Європейська кредитно трансферна система – це система, яка дозволяє кількісно (в кредитах) оцінити навчальні програми, дисципліни та навантаження студента та ін. Ця система забезпечує єдину міждержавну та міжуніверситетську процедуру оцінювання навчання, дозволяє виміряти і порівняти результати навчання здобувачів, допомагає академічному визнанню і зарахуванню результатів навчання у різних навчальних закладах.
Суть системи полягає, зокрема, у тому, що, складаючи заліки та іспити, здобувач освіти отримує не лише оцінку за кожен з них, але й певну кількість кредитів ЄКТС. Тож, якщо здобувач освіти, наприклад, переводиться до іншого закладу освіти і частина навчальних дисциплін співпадає за назвою, змістом та кількістю кредитів, то такі дисципліни можуть бути йому перезараховані. Тобто повторно складати їх не треба.
ЄКТС запроваджено у 1989 р. у програмі ЄС «Еразмус» як спосіб перезарахування кредитів, які студенти отримали під час навчання за кордоном.
Чим врегульоване застосування ЄКТС в Україні?
Застосування процедури ЄКТС врегульовано у Законі України «Про вищу освіту», Законі України «Про фахову передвищу освіту», Методичних рекомендаціях МОН щодо запровадження Європейської кредитно-трансферної системи та її ключових документів у вищих навчальних закладах та у стандартах вищої освіти затверджених МОН.
Що таке кредит ЄКТС і який його розмір?
Кредит Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи – це одиниця, за допомогою якої вимірюється обсяг навчального навантаження здобувача освіти. Згідно із Законом України «Про вищу освіту», обсяг одного кредиту становить 30 годин.(згідно з Методичними рекомендаціями МОН щодо запровадження Європейської кредитно-трансферної системи та її ключових документів у вищих навчальних закладах).
Максимальне річне навантаження здобувача освіти не може становити більше ніж 60 кредитів на рік (тобто 30 кредитів на семестр).
Бюджет часу здобувача освіти
Річний та тижневий бюджет часу здобувача освіти
Максимальний тижневий бюджет часу здобувача освіти денної форми навчання становить 54 години (вимоги до галузевих стандартів вищої освіти, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1998 р. № 1247). На організацію навчальних занять з фізичного виховання (як позакредитної дисципліни) відводиться 4 години на тиждень (наказ Міністерства освіти і науки України від 9 липня 2009 року № 642). Резерв часу на поглиблене вивчення окремих дисциплін, наукову роботу, підготовку та участь у студентських олімпіадах, конкурсах, конференціях тощо доцільно передбачити в обсязі до 5 годин (10% від максимального тижневого бюджету часу за винятком годин на навчальні заняття з фізичного виховання). Таким чином, тижневий бюджет часу на виконання індивідуального навчального плану становить 45 академічних годин. З урахуванням тривалості теоретичного навчання, обов’язкової практичної підготовки, семестрового контролю та виконання індивідуальних завдань в 40 тижнів на рік річний бюджет часу студента складає 45×40=1800 годин.
Кредити ЄКТС та їх встановлення
60 кредитів ЄКТС відповідають навчальному навантаженню повного навчального року. Відповідно обсяг одного кредиту ЄКТС складає 1800/60=30 годин. Розподіл кредитів між циклами дисциплін та встановлення мінімальної кількості кредитів нормативним дисциплінам (практикам, курсовим та кваліфікаційній роботам) визначається галузевим стандартом фахової передвищої освіти.
Індивідуальний навчальний план здобувача освіти
Навчання здобувача освіти здійснюється за індивідуальним навчальним планом, який розробляється на навчальний рік на підставі робочого навчального плану. Визначення вибіркових дисциплін індивідуального навчального плану повинно відповідати принципам альтернативності (не менше двох приблизно рівноцінних альтернатив на кожну позицію вибору), змагальності (студент здійснює вибір після проведення пробних лекцій (занять) та ознайомлення з програмами дисциплін) та академічної відповідальності (не допускати нав’язування студентам певних вибіркових дисциплін в інтересах кафедр та окремих викладачів). Дисципліни вільного вибору можуть обиратися студентами як окремо, так і блоками, що формуються за ознакою можливості присудження відповідної кваліфікації або спорідненості отримуваних компетенцій.
Трансфер кредитів
Трансфер кредитів може здійснюватись у порядку перезарахування кредитів, які були встановлені здобувачем освіти під час навчання на інших освітніх програмах, та можливого визнання результатів неофіційного та неформального навчання.
Перезарахування кредитів, які були встановлені під час навчання на інших освітніх програмах, здійснюється за рішенням керівника вищого навчального закладу або його підрозділу на підставі документів про раніше здобуту освіту (додаток до диплома, академічна довідка, свідоцтво про підвищення кваліфікації), витягу із навчальної картки, у разі одночасного навчання за декількома програмами або академічної довідки ЄКТС.
Вищі навчальні заклади інформують Міністерство освіти і науки України про всі випадки трансферу кредитів у випадку визнання результатів неофіційного та неформального навчання в обсязі понад 30 кредитів.
Оцінювання знань
Довідник користувача ЄКТС дає можливість користуватись будь-якою шкалою оцінювання, проте доцільним є врахування раніше накопиченого досвіду.
Шкали оцінювання.
В освітньому процесі Інституту застосовується декілька шкал оцінювання: багатобальна (200-бальна) шкала, традиційна 4-бальна шкала та рейтингова шкала ECTS. Результати конвертуються із однієї шкали в іншу згідно із нижченаведеними правилами.
Під час оцінювання засвоєння кожної теми з усіх дисциплін навчального плану за поточну навчальну діяльність здобувачу освіти виставляються оцінки за 4-ри бальною (традиційною вітчизняною) шкалою (5-«відмінно», 4-«добре», 3-«задовільно», 2-«незадовільно») з урахуванням затверджених критеріїв оцінювання для відповідної дисципліни. При цьому враховуються усі види робіт, передбачені програмою навчальної дисципліни.
Головні складові ECTS:
- ECTS базується на угоді, що 60 кредитів вимірюють повне навчальне навантаження здобувача освіти за один навчальний рік (відповідно 30 кредитів за один семестр).
- Повне навчальне навантаження включає всі види роботи, включно з самостійною роботою здобувача освіти, підготовкою до іспитів, їх складання, практиками, тощо.
- Кредити оцінюють всі компоненти річної навчальної програми – модулі, навчальні курси, практику, дипломне проєктування, тощо і відображують лише кількість навчальної роботи, необхідної здобувачу освіти для їх виконання та засвоєння, у співвідношенні до
повного обсягу роботи за навчальний рік (60 кредитів). Кредити не оцінюють складності, або відносного рівня окремих курсів, предметів, або інших компонентів навчальної програми. - Кредити є також шляхом кількісної оцінки навчальних досягнень. Здобувач освіти отримує кредити лише за ті компоненти програми, в яких досяг сформульованих цілей і виконав всі необхідні роботи, а також склав іспит, або пройшов іншу передбачену навчальним планом форму контролю.
Обмін (трансфер) кредитів поміж університетами здійснюється шляхом надання академічних довідок. Академічна довідка, зокрема, описує ( у термінах ECTS) навчальні досягнення кожного здобувача освіти як до, так і після навчання за кордоном, або в іншому університеті. Кожен курс (предмет), який вивчав здобувач освіти, під час навчання, відображений в академічній довідці не лише кількістю здобутих ECTS-кредитів, але також оцінками за національною шкалою оцінок і за шкалою ECTS. Підписана та завірена академічна довідка надається обом університетам, а також здобувачу освіти.
Особа, відрахована із закладу фахової передвищої освіти до завершення навчання, отримує академічну довідку.